Alamo Squadron
San Antonio, Texas
IPMS/USA Region 6


ModelFiesta Archive

Winners List
for
ModelFiesta XXVI

February 17, 2007

 

Aircraft

 

105      BOX STOCK, 1/48

1st       A6M5                                      Bill Cronk                     Palestine, TX

2nd      P-51B                                      James Bransesky          The Woodlands, TX

3rd       P-47 Razorback                    James Bransesky          The Woodlands, TX

 

110      BOX STOCK, 1/72

1st        SACK AS6                            Kaliste Saluom              Lafayette, LA

2nd       P-47D                                    Richard Kern                 Houston, TX

3rd        Dewotine D.520                  Chris Lenahan              San Antonio, TX

 

115      Civil –All Scales & Eras

1st        F26-G  #94 Corsair               Bryant Dunbar              Coppell, TX

2nd       Red Baron RB-51                Bryant Dunbar               Coppell, TX

3rd        Bf-108B-1                              Donald Capone II         Waxahachie, TX

 

120      Small Scale Military (less than 1/72)

1st        TBF Avenger                        Rick Warring                 San Antonio, TX

2nd       FM-2                                      Alan Ranger                  Biggleswade, England

3rd       Bf-109                                    Bill Cronk                      Palestine, TX

 

125      Rotary/Tilt Wing – All Scales & Eras

1st        Full Metal Wessex                Tony Morgan               Austin, TX

2nd       Westland Dragonfly            Tony Morgan               Austin, TX

3rd        TH-1C Huey                          Rob Booth                    Ingram, TX

 

130      1/32 Scale & Eras

1st        Me109E3                                 Mike Johnson               Tyler, TX

2nd       SBD2 Dauntless                    Dave Orloff                   Pflugerville, TX

3rd        Spitfire MkII                         Jerry Richardson          Amarillo, TX

 

135      Design Aircraft - All Scales & Eras

1st        Boeing F-32 Monica              Tony Morgan                Austin, TX

2nd       Da Vinci Flyer                        William Knebel            San Antonio, TX

3rd        F-19B Raven                           Richard Kern                Houston, TX

 

140      Vacuform, Conversions, Scratchbuilts

1st        B-57G Canberra                      Phil Brandt                   Austin, TX

 

145      Origins to 1937

1st        Fokker D-VII                          Robert Skufca              North Richland Hills, TX

2nd       SPAD XIII                               Ernesto Hallam            Monterrey, Mexico

3rd        Sopwith Triplane                  Arturo Domingues      Monterrey, Mexico

 

150      1/48 Scale – Single Engine Prop, Inline Engine

1st        P-51 D                                      Robert Skufca              North Richland Hills, TX

2nd       Spitfire MkIV                        David Neely                 Davie, FL

3rd        Spitfire VB                             Mark Smith                  Dallas, TX

 

150A   1/48 Scale – Single Engine Prop, Radial Engine

1st        SBD5 Dauntless                     Robert Skufca              North Richland Hills, TX

2nd       B5N2 Kate                               Mark Smith                  Dallas, TX

3rd        KI-84                                        Tim Robb                     San Marcos, TX

 

155      1/48 Scale – Multi Engine Prop

1st        Mosquito PR IV                     Mark Smith                  Dallas, TX

2nd       Ju-52                                         Tim Robb                     San Marcos, TX

3rd        P-61                                          Bill Cronk                     Palestine, TX

 

160      1/48 Scale – Single Engine Jet

1st        AV-8B Harrier                        Danny Vazques            Davie, FL

2nd       F-16A Falcon                          Jerry Richardson           Amarillo, TX

3rd        A-7E Corsair II                       John Roscland              San Antonio, TX

 

165      1/48 Scale –Multi Engine Jet

1st        F-18F Super Hornet                Danny Vazques           Davie, FL

2nd       F-15                                            Chris Derk                   Irving, TX

3rd        F4J Phantom II                        Thomas Doane            San Antonio, TX

 

170      1/72 Scale – Single Engine Prop

1st        P-40M                                        Ernesto Hallam            Monterrey, Mexico

2nd      Typhoon Mk1B                       Juan Manuel Nunez   Monterrey, Mexico

3rd       P-47D                                         Richard Kern                Houston, TX

 

175      1/72 Scale – Multi Engine Prop

1st        Bed Check Charlie                  Bill Cronk                     Palestine, TX

2nd       OV-10A Bronco                       Ernesto Hallam             Monterrey, Mexico

3rd        Me 410A1                                  Juan Manuel Nunez    Monterrey, Mexico

 

180      1/72 Scale – Single Engine Jet

1st        F-8E Crusader                         Bryant Dunbar              Coppell, TX

 

185      1/72 Scale – Multi Engine Jet

1st        F-4F Phantom II                      Mike Johnston              Tyler, TX

2nd       P-59                                           Lee Forbes                      San Antonio, TX

3rd        F-89D Scorpion                       Ernesto Hallam             Monterrey, Mexico

 

BEST AIRCRAFT

SBD5 Dauntless                                  Robert Skufca              North Richland Hills, TX

 

Armor

 

205      Box Stock – All Scales & Eras

1st        Japanese Type 97                     Matt Oldham                San Antonio, TX

2nd       Pz 38T-F                                     James Sharp                 McKinney, TX

3rd        M4A2 Sherman                        Patrick Rourke             Austin, TX

 

210      Conversions & Scratchbuilts

1st        M163                                           Cory Sutton                  Norman, OK

2nd       Su 76i                                         Russ Holm                    Round Rock, TX

3rd        PT 34/85                                     Lyn Julian                     San Antonio, TX

 

215      Larger Than 1/48 Scale – Allied Tanks to 1945

1st        T34-85                                         Robert Liles                  Kingwood, TX

2nd       KV1                                            Tom Moon                    Houston, TX

3rd        T34                                              Janis Cline                    Austin, TX

 

220      Larger Than 1/48 Scale – Axis Tanks to 1945

1st        Panther G                                 Garey McGaw               Austin, TX

2nd       Panther G                                 Robert Skufca              North Richland Hills, TX

3rd        Panzer III                                 Tom Moon                     Houston, TX

 

225      Larger Than 1/48 Scale – Battle Tanks from 1946

1st        M1A1 Abrams                          Matthew Neerman         San Antonio, TX

2nd       Leopard 2A5                             Matthew Neerman        San Antonio, TX

3rd        M1A1 HA                                  Ronald Dickenson        Brownsville, TX

 

230      Larger Than 1/48 Scale – APCs, Armored Cars & Half Tracks (All Types & Eras)

1st        SdKfz 232                               Henri Fournier                  Ft. Polk, LA

2nd       SdKfz 251/22                          Russ Holm                        Round Rock, TX

3rd        M2A1                                      Dave Orloff                       Pflugerville, TX

 

235      Larger Than 1/48 Scale – Self-Propelled Guns & Utility Vehicles – Tracked

1st        STUG III B                              Robert Beebe                  San Antonio, TX

2nd       Jagdpanzer IV L/70                Lyn Julian                       San Antonio, TX

3rd        ISU-152                                    Patrick Rourk                 Austin, TX

 

240      Larger Than 1/48 Scale – Misc. Towed Artillery & Anti-Tank Guns

1st        Medieval Bombard                   Robert Lyles                 Kingwood, TX

2nd        Jaboschrek                               Robert Lyles                 Kingwood, TX

 

245      Larger Than 1/48 Scale – Softskins

1st        Wally The Weasel                    Clif Bailey                     Euless, TX

2nd        Kubelwagen                             Robert Hallach Baton Rouge, LA

 

250      1/48 Scale & Smaller – All Types & Eras

1st        Puma                                        Tom Ferris                   New Braunfels, TX

2nd        King Tiger                                Patrick Rourk               Austin, TX

3rd        Hetzer                                      Lonnie McIntosh          Abilene, TX

 

BEST ARMOR

STUG III B                              Robert Beebe               San Antonio, TX

 

Automotive

 

305      Box Stock

1st        Ferrari F-2003-GA                  Alex Hague                  Katy, TX

2nd        Porsche Carrera GT                 Mike Hintz                   San Antonio, TX

3rd        Subaru Impreza 2004               Alex Hague                  Katy, TX

 

310      Factory Stock/Showroom/Production

1st        1969 Yenko 427 Camero         Len Woodruff               Carrollton, TX

2nd        Farrari 250 Calif. Spyder          Dennis Kobeler            Plano, TX

3rd        71 Hemi Cuda Convertible       Jonathon Griffith           San Antonio, TX

 

315      Curbside

1st        Raybrig NSX                           Alex Hague                  Katy, TX

2nd        Maserati MCI                          Alex Hague                  Katy, TX

3rd        Ford GT                                   Len Woodruff               Carrollton, TX

 

320      Slammer          

1st        40 Ford Delivery                      Charles Feuerborn        Granbury, TX

 

325      Lowerider                                Keith Townsend           Buda, TX

 

330      Street Rod (1949 & Older; Street Legal)

1st        Chopped ’25 Ford Coupe        Steve Purkey                Kenner, LA

2nd        40 Ford Sedan Panel                Steve Purkey                Kenner, LA

3rd        44 Wagon                                George Haines              Buchanan Dam, TX

 

335      Street Machine (1950 & Later; Street Legal)

1st        ‘53 Ford                                  Claude Jones                Weston, TX

2nd        ’66 Chevelle Wagon                 Len Woodruff               Carrollton, TX

3rd        Supra Turbo                             Alex Hague                  Katy, TX

 

340      Custom –Any Year, Mild to Wild

1st        Vdub Vert                                Steve Purkey                Kenner, LA

2nd        Unidentified                              Steve Purkey                Kenner, LA

3rd        Shavetail ’40 Ford                    Steve Purkey                Kenner, LA

 

345      Open Wheel Competition

1st        F2004                                      Unidentified

2nd        Ferrari 312 B                           Unidentified

3rd        ’34 Ford Early Modified           Unidentified

 

350      Closed Wheel Competition

1st        ’66 Mustang Dirt Car               Kendall Spears Ft. Worth, TX

2nd        Ferrari 575 GTC                      Alex Hague                  Katy, TX

3rd        ’56 Ford Stock Car                  John Burger                  New Braunfels, TX

 

355      Trucks, Commercial & Emergency Vehicles

1st        Peterbuilt Semi             Michael Picard Schertz, TX

2nd        ’53 Ford Pick-up                     Matt LeBlanc               Sulphur, LA

3rd        Lane Change Arrow Trailer      Jim White                     Sherman, TX

 

365      Competition Drag

1st        Unidentified                              George Haines              Buchanan Dam, TX

2nd        A/FA Fuel Altered                    Jack Lira                      Manuel, TX

3rd        AMT Jawbreaker                     Charles Feuerborn        Granbury, TX

 

370      1/32 Scale & Smaller

1st        Porsche 917/10                        Dennis Kolber              Plano, TX

2nd        Piniafarina Rossa                      Marc Havican               League City, TX

3rd        ’72 Group 2 Ford Capri           Alex D’Eath                 Houston, TX

 

375      Motorcycles    

1st        Honda 500 NSR                      Dennis Kolber              Plano, TX

2nd        Ducati Desmosedeci                 Alex Hague                  Katy, TX

3rd        Kawasaki Ninja ZX-12R          Unidentified

 

Best Automotive

1969 Yenko 427 Camero         Len Woodruff               Carrollton, TX

 

Collections

 

405      All Entries

1st        P-47 Thunderbolt Lineage        Richard Kern                Houston, TX

2nd        Junkers & Clunkers                  Michael Picard Schertz, TX

3rd        Me 109 Variants                      Donald Capone II         Waxahachie, TX

 

Club/Group

 

505      All Entries

1st        Hell on Wheels             Monolith Modelers       Grapevine, TX

2nd        2nd Co. Spzabt 502                  Lone Star Armor Bde   San Antonio, TX

3rd        Small Russian Tanks                 IPMS/NCT                  Dallas, TX

 

Dioramas

 

605      Aircraft

1st        JG 301                                     Michael Ward              San Antonio, TX

2nd        Zapped                                                Chris Derks                  Irving, TX

3rd        Sayonara, Tony                        Rick Cotton                  Houston, TX

 

610      Armor                                     

1st        Cold War                                 Lyn Julian                     San Antonio, TX

2nd        Spoils of War                           Michael Picard Schertz, TX

3rd        Land Rover Ambulance            Bob Bethea                  Austin, TX

 

615      Automotive                              

1st        “Just Lovely”                            Alex DeLeon                Carrizo Springs, TX

2nd        Weatherbeater ’64                   Dave Hausier                Cost, TX

3rd        ’37 Ford Truck                        Claude Jones                Weston, TX

 

620      Figure - World War II

1st        Afrika Korps Tank Group        James Rice                   San Antonio, TX

2nd        SS Panzer Jagers                      Henry Nunez, Jr.          San Antonio, TX

3rd        Spoils of War                           Henry Nunez, Jr.          San Antonio, TX

 

620A   Figure – Other Than WWII

1st        Death of a Warrior                   Randy Pawatte Houston, TX

2nd        Death of a Celt             Edgar Medellin Monterrey, Mexico

3rd        Hot LZ                                     Lonnie McIntosh          Abilene, TX

 

625      Other

1st        HMS Diana Quarterdeck          Raul Guzman, Jr.          McAllen, TX

2nd        The Magic of Time Travel         Carlos Entenza Houston, TX

3rd        The Enemy Below                    Ronald Dickenson        Brownsville, TX

 

Best Diorama

“Just Lovely”                            Alex DeLeon                Carrizo Springs, TX

 

Figures

 

705      Historic – 54mm & Smaller

1st        Pegaso Mexican Gunfighter       Gilbert Moreno San Antonio, TX

2nd        Pirate Captain                           Gilbert Moreno San Antonio, TX

3rd        Black Watch Infantry                Lonnie McIntosh          Abilene, TX

 

710      Historic – 55mm to 119mm

1st        Ancient German Warrior           Bob Bethea                  San Antonio, TX

 

715      Historic – 120mm & Larger

1st        SS Panzer Grenadier                Henry Nunez, Jr.          San Antonio, TX

2nd        SS Panzer Officer                     Henry Nunez, Jr.          San Antonio, TX

3rd        German Gerfrieter                     Henry Nunez, Jr.          San Antonio, TX

 

720      Fantasy – Figures & Creatures; 54mm & Smaller

1st        40K Priest                                Gilbert Moreno San Antonio, TX

2nd        Giant                                        Gilbert Moreno San Antonio, TX

3rd        Reaper                                     David Schmidt  San Antonio, TX

 

725      Fantasy – Figures & Creatures; Larger than 54mm       

1st        Ork Chieftan Bust                     Alex Hague                  Katy, TX

2nd        Space Marine Bust                   Alex Hague                  Katy, TX

3rd        Punker Pan                               Matt Oldham                San Antonio, TX

 

730      Movies – Science Fiction, Including Robots

1st        Mars Attacks                           David Schmidt  San Antonio, TX

2nd        You Shall Not Pass                  Pete Fantasia                Friendswood, TX

3rd        Tusken Raider                          Pete Fantasia                Friendswood, TX

 

735      Movies – Horror

1st        Countess Karnstein                   Marc Havicon              League City, TX

2nd        Howling Werewolf                    Henry Hayes                Katy, TX

3rd        Mummy                                    Oscar Olsen                 San Antonio, TX

 

740      Movies – Action/Adventure & Anime

1st        Space Babe                              Marc Havicon              League City, TX

2nd        Big Zam                                   Matt Oldham                San Antonio, TX

3rd        Yayoi Fujisawa             Marc Havicon              League City, TX

 

745      Movies – Super Heroes & Villains

1st        Werewolf of London                Javier Rios                    Alice, TX

2nd        Lobotomy (Joker)                    Marc Havicon              League City, TX

3rd        The Crow                                 Pete Fantasia                Friendswood, TX

 

BEST FIGURE

Ancient German Warrior           Bob Bethea                  San Antonio, TX

 

Ships

 

806      Powered Surface Vessels, 1/400 Scale & Larger

1st        Schnell Boot S-100                  Hugo Garcia                 Edinburg, TX

2nd        HMS Rodney                           Gary Fuller                   San Antonio, TX

3rd        HMS Hood                              Rick Cotton                  Houston, TX

 

807      Powered Surface Vessels, 1/401 Scale & Smaller

1st        IJN Junyo                                 Rick Warring                San Antonio, TX

2nd        IJN Chikuma                            Rick Warring                San Antonio, TX

3rd        IJN Yubari                               Rick Warring                San Antonio, TX

 

810      Submarines                  

1st        U-552  Type VII C                  Dave Orloff                  Pflugerville, TX

2nd        HA-19 Japanese Sub               David Kimbrell Norman, OK

3rd        Kaiten  Type I                          David Kimbrell Norman, OK

 

815      Sail/Oar-Powered Vessels & Boats

1st        HMS Victory                           Raul Guzman Jr.           McAllen, TX

2nd        Atlantic                         Lee Washburn              San Antonio, TX

 

BEST SHIP

HMS Victory                           Raul Guzman Jr.           McAllen, TX

 

Spacecraft/Sci-Fi

 

905      Actual Vehicles, Missles & Rockets

1st        Little Joe LJ-1A                       James Duffy                  Georgetown, TX

 

910      Fictional Air/Spacecraft

1st        USS Orion                               Alex Hay                      Kerrville, TX

2nd        USS Reprisal Conversion         Alex Hay                      Kerrville, TX

3rd        “Mirror Universe Constellation”            Alex Hay                      Kerrville, TX

 

915      Fictional Ground/Water Vehicles

1st        The Tumbler Batmobile Marc Havicon              League City, TX

2nd        Panzer Mk XXIV                     Michael Picard Schertz, TX

3rd        Imperial Chicken Walker          Cliff Bailey                    Euless, TX

 

Best Spacecraft/Sci-Fi

Little Joe LJ-1A                       James Duffy                  Georgetown, TX

 

Young Modelers

 

1005    Pre-Teen (12 & Under) Surface Subjects (Ground & Sea)

1st        USS Hornet                             Melinda Kupta Lakeway, TX

2nd        8 ton German Half-track           Unidentified

3rd        Jeff Gordon #24                       Josh Ferguson              Bryan, TX

 

1005A Pre-Teen (12 & Under) Surface Subjects (Air)

1st        F-86 E                                     Edward Nail                 San Antonio, TX

2nd        A-7A                                       Edward Nail                 San Antonio, TX

3rd        F-16                                        Stuart Morris                Sanatoria, TX

 

1005B  Pre-Teen (12 & Under) Biologicals

1st        Triceratops                               Sarah Kupta                 Lakeway, TX

2nd        T-Rex                                      Angelina Fantasia          Friendswood, TX

3rd        Chaos Warriors                        Brandon Souza Alhambra, GA

 

1005C Pre-Teen (12 & Under) Dioramas

1st        Battle of Stalingrad                   Troi Klabon                  San Antonio, TX

2nd        Monster Care                           Jeffery Kachoris           MountainCity, TX

3rd        Dragon Tower                          Jeffery Kachoris           MountainCity, TX

 

1020    Junior (13 to 17) Automotive

1st        ’69 Buick Riviera                      Steven Souza                Alhambra, GA

2nd        Cadillac STS-V                        Tim Reynolds               Austin, TX

3rd        ’68 GTO                                  Omar Garcia                San Antonio, TX

 

1025    Junior (13 to 17) Miscellaneous

1st        Green Dragon                           Steven Souza                Alhambra, GA

2nd        Pilophosaurus                           Katherine Kupka          Lakeway, TX

3rd        Stegosaurus                              Katherine Kupka          Lakeway, TX

 

Best Young Modeler

Green Dragon                           Steven Souza                Alhambra, GA

 

Miscellaneous

 

1110    Biologicals

1st        Styracosaurus                           Hugo Garcia                 Edenburg, TX

2nd        Carnasaur                                 Hugo Garcia                 Edenburg, TX

 

1105    Mechanicals

1st        Polish Recon Vehicle ’46          Michael Picard Schertz, TX

2nd        “Maniacs”                                Pete Fantasia                Friendswood, TX

 

Best Open Subject

Junkers & Clunkers                  Michael Picard Schertz, TX

 

Individually Sponsored Awards

 

Best NASCAR

# 24 Jeff Gordon                      Josh Ferguson              Bryan, TX

 

Best Spitfire                             

Spitfire Mk 14C                       David Neely                 Davie, FL

 

Best WWII Allied Armor         

Su 76i                                      Russ Holm                    Round Rock, TX

 

Best Axis Armor

STUG III B                              Robert Beebe               San Antonio, TX

 

Best Strategic Air Command Aircraft

SR-71 Blackbird                      Jonathan Faucett           San Antonio, TX

 

Left Field Award

Panzer Mk XXIV                     Michael Picard Schertz, TX

 

Memorial Awards

 

Best Rotary/Tilt Wing

“Full Metal” Wessex                 Tony Morgan               Austin, TX

 

Best WWI Aircraft                  

Fokker DVII                            Robert Skufca              North Richland Hills, TX

 

Best USMC Award

AV-8B Harrier             Danny Vasquez            Davie, FL

 

Special Awards

 

Event Theme Award

HMS Victory                           Raul Guzman Jr.           McAllen, TX

 

Best In Show Award               

“Just Lovely”                            Alex DeLeon                Carrizo Springs, TX